Katedra Systemów Informacyjnych i Sieci Komputerowych

12 dr inż. Katarzyna Łukaszewicz asystent
13 dr hab. inż. Ireneusz Mrozek profesor uczelni
14 prof. dr hab. Jarosław Stepaniuk profesor
Pracownicy Katedry zajmują się zagadnieniami sztucznej inteligencji, jak również współczesnymi problemami sieci komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa.

Badania naukowe

Badania naukowe prowadzone w Katedrze Systemów Informacyjnych i Sieci Komputerowych obejmują między innymi:

• rozwój metod sztucznej inteligencji, w tym:
    • systemy rekomendacji
    • systemy konwersacyjne
    • generowanie muzyki o określonej emocji
    • obliczenia granularne i Polska Szkoła Sztucznej Inteligencji – metody zbiorów przybliżonych
  • metody przetwarzania informacji niepełnej i niepewnej,
  • eksplorację i analizę danych,
  • sztuczne systemy immunologiczne i ich wykorzystanie w bezpieczeństwie systemów i sieci komputerowych oraz klasyfikacji danych
  • układy FPGA i ich zastosowanie do eksploracji danych i sprzętowej implementacji zbiorów przybliżonych
  • diagnozowanie pamięci RAM ze szczególną uwagą skupioną na testach transparentnych oraz ich implementacji w procedurach BIST

Przykłady realizowanych projektów badawczych

• 2020 – 2023: Grant NCBiR (Projekty B+R Przedsiębiorstw) „Model audytu oparty na metodyce ciągłej oceny ryzyka i mechanizmów kontrolnych z wykorzystaniem metod statystycznych i sztucznej inteligencji”;
  • 2020-2022 Projekt naukowo-badawczy z zakresu sztucznej inteligencji w systemach konwersacyjnych (Projekty B+R przedsiębiorstw, Next Sell 2.0)

Dydaktyka

Pracownicy katedry prowadzą zajęcia dydaktyczne związane z obszarami sztucznej inteligencji ze szczególnym uwzględnieniem budowy i zastosowania zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji i eksploracji danych, a także z obszarami sieci komputerowych i ich bezpieczeństwa. Ponadto prowadzone są zajęcia z zakresu systemów baz danych, jak również projektowania i tworzenia aplikacji WWW oraz programowania urządzeń mobilnych i zagadnień związanych z Internetem rzeczy (IoT). Katedra oferuje przedmiot humanistyczny – Wprowadzenie do słuchania muzyki poważnej.

Dodatkowo katedra prowadzi na studiach drugiego stopnia specjalność „Inteligentne Technologie Internetowe” oraz dwa kierunki na studiach podyplomowych:

1. Bezpieczeństwo systemów i sieci komputerowych.
  2. Cyberbezpieczeństwo (wspólnie z NASK)

Czego uczymy studentów:

• technik sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego,
  • metod eksploracja danych
  • metod reprezentacji wiedzy w warunkach niepełnej informacji,
  • zagadnień związanych z systemami Linux i ich administracją,
  • zagadnień związanych z sieciami komputerowymi,
  • metod zarządzania sieciami komputerowymi i ruchem sieciowym,
  • zagadnień dotyczących implementacji aplikacji sieciowych, programowania urządzeń mobilnych i aplikacji WWW,
  • cyberbezpieczeństwa,
  • tworzenia bezpiecznych aplikacji internetowych i bazodanowych
  • zagadnień dotyczących baz danych i internetu rzeczy (IoT)

Wybrane przedmioty obowiązkowe prowadzone w katedrze to:

• Sztuczna inteligencja,
  • Zaawansowane systemy sztucznej inteligencji,
  • Eksploracja zasobów internetowych,
  • Sieci komputerowe,
  • Sieci bezprzewodowych,
  • Bezpieczeństwo sieci komputerowych,
  • Techniki zapewniania poufności w internecie,
  • Cyberbezpieczeństwo,
  • Bazy danych
  • Bazy danych w aplikacjach sieciowych
  • Zaawansowany internet rzeczy,
  • Wprowadzenie do systemu Linux,
  • Administracja sieciami LAN,

Wybrane przedmioty obieralne prowadzone w katedrze to:

• Inteligentne aplikacje internetowe,
  • Głębokie uczenie w praktyce,
  • Eksploracja danych wielorelacyjnych,
  • Programowanie urządzeń mobilnych,
  • Programowanie aplikacji WWW w technologii .NET,
  • Programowanie aplikacji WWW w technologii Java,
  • Aplikacje internetowe oparte o komponenty,
  • Aplikacje webowe w ASP MVC,
  • Bezpieczeństwo aplikacji internetowych,
  • Bezpieczeństwo baz danych,
  • Systemy personalizacji treści w Internecie
  • Administracja systemami GNU Linux
  • Zarządzanie infrastrukturą sieciową
  • Wprowadzenie do słuchania muzyki poważnej

Koła naukowe

Go Security – Koło naukowe związane z cyberbezpieczeństwem. Zajęcia odbywają się w formie praktycznych zajęć i wykładów realizowanych wspólnie z ekspertami EY Technology Consulting.

Działalność organizacyjna

Pracownicy katedry (Andrzej Chmielewski, Tomasz Grześ, Ireneusz Mrozek) pełnili i w dalszym ciągu pełnią ważne funkcje organizacyjne we władzach Wydziału Informatyki. Pracownicy katedry są od wielu lat współorganizatorami Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego dla szkół podstawowych. Realizują cykliczne wykłady dla uczniów szkół średnich m.in. dla Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku, czy wykłady online w ramach współpracy z Centrum Kompetencji Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, oraz prowadzą zajęcia dla dzieci w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Ponadto brali aktywnych udział w organizacji ostatnich dwóch edycji konferencji programistycznej Programistok, która odbywała się na terenie Politechniki Białostockiej. Przez kilka lat byli również mentorami zespołów w ramach konkursu ImagineCup.